Gan jaunāko, gan arī pieredzējušo darba ņēmēju vidū vairs nav jaunums trīs līmeņu pensiju sistēma, kas darbojas Latvijas Republikā kopš 2001. gada.

Pensiju pirmajā līmenī ir iesaistīti visi sociālās apdrošināšanas iemaksu veicēji, taču tiesības uz valsts garantēto vecuma pensiju tiek piešķirtas tikai tām Latvijā dzīvojošām personām, kuras bijušas pakļautas valsts obligātajai pensiju apdrošināšanai un sasniegušas likumā noteikto pensijas piešķiršanas vecumu. Persona, kas nav veikusi sociālās iemaksas (jeb sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas)vai nav sasniegusi likumā noteikto apdrošināšanas stāžu (laika posms, cik ilgi ir bijušas veiktas sociālā nodokļa iemaksas, un kas šobrīd ir 15 gadi, bet no 2025. gada 1. janvāra būs 20 gadi), nav tiesību uz valsts sociālās apdrošināšanas pensiju.

Pensiju sistēmas otrajā līmenī iesaistīto dalībnieku veiktās sociālās apdrošināšanas iemaksas šo līdzekļu pārvaldītāji iegulda finanšu tirgos, vairojot pensijas lielumu. Iemaksas otrajā pensiju līmenī tiek veiktas automātiski kā daļa no sociālajām iemaksām. Proti, no iemaksātā sociālā nodokļa, kura apjoms Latvijā pašlaik ir noteikts 34,09 % apmērā no bruto algas, 20 % nonāk pensiju apdrošināšanā. No šiem 20% savukārt kopš 2001. gada daļa tiek novirzīta pirmajam pensiju līmenim, daļa – 2 līdz 8 % apjomā – otrajam pensiju līmenim.

Pensiju trešais līmenis ir privātā pensiju shēma, ar kuras palīdzību brīvprātīgā kārtā veidot papildus uzkrājumus vecumdienu nodrošināšanai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *