Latvijas Komercbanku asociācija veic maksājumu karšu statistiku. Tā, uz 30.09.2015. Latvijā bijušas pavisam iedzīvotāju lietošanā esošas 2 309 380 maksājumu kartes, kuras izsniegušas 20 Latvijas bankas. Maksājumu kartes pēc to funkcijām tikušas iedalītas debetkartēs, kredītkartēs un atlikto maksājumu kredītkartēs, kā arī biznesa kartēs. Šajā statistiskajā apskatā katrs maksājumu karšu veids sadalīts arī pa starptautisko maksājumu karšu organizācijām – Visa, MasterCard un American Express (http://lka.org.lv/lv/pdf/Maksajumu_kartes_2015_3_cet_www.pdf).

Vislielākais ir debetkaršu skaits, tam seko kredītkaršu, biznesa karšu un atliktā maksājuma kredītkaršu skaits. Debetkartes arī ir visvieglāk lietošanā iegūstamās kartes – lai to saņemtu, nav jāpierāda personas finansiālais stāvoklis, proti, debetkarte ir derīga norēķiniem par precēm un pakalpojumiem gan veikalā, gan internetā, kā arī skaidras naudas izņemšanai, bet, tiklīdz nauda kontā ir iztērēta, jauni līdzekļi kontā ir jāieskaita pašam kartes īpašniekam. Biznesa karte ir uzņēmuma kontam piesaistīta karte, kas ļauj izmantot uzņēmuma kontā esošos līdzekļus. Bankas uzņēmumiem piedāvā gan norēķinu kartes, gan kredītkartes. Piemēram, Nordea MasterCard biznesa kartei nav kredītlimita, tā ir vienkārši uzņēmuma kontam piesaistīta karte (vai vairākas, ja konta līdzekļus izmanto vairāk, kā viens darbinieks), kas dod iespēju norēķināties par pakalpojumiem ceļojumos, rezervēt viesnīcu, maksāt par precēm internetā. MasterCard biznesa kredītkartes lietotājam ir pieejams kredītlimits uzņēmuma apstiprinātā kredītlimita apmērā, pie tam bezprocentu kredīts pieejams līdz 50 dienām. Ar biznesa kartēm Swedbank klienti tiek iepazīstināti, piedāvājot uzņēmumiem triju veidu kartes – biznesa kartes ar piesaisti uzņēmuma kontam, biznesa kredītkartes un NIB (naudas iemaksa bankomātā) kartes. Biznesa kredītkartes ar fiksētu iztērētā limita atmaksas daļu tiek lietotas, izmantojot bankas kredītu, bet atmaksa ik mēnesi notiek lietotāja uzņēmuma izvēlēta maksājuma apjomā. Ja uzņēmums izvēlas atlikto maksājumu kredītkarti, tad par kredītu noteiktā limita apjomā 36 līdz 45 dienas nemaksā neko.

Pirmie karšu izdevēji bija Western Union, kas tās izsniedza saviem lojālajiem klientiem no 1921. gada. Pēc tam kredītkartes sāka izmantot, lai atvieglotu un vienkāršotu ceļošanu ar aviolīnijām, tās izdeva American Airlines un The Transport Association, nosaucot to par AirTravel Card. Sākotnējās kartes, kuras ieviesa Ralfs Šneiders un Franks Maknamara, Diners Club izveidotāji, varēja izmantot, norēķinoties ar dažādiem tirgotājiem. Diners Club izveidoja pirmo multifunkcionālo debetkarti, pēc tam sekoja Carte Blanche un American Express.

Iepērkoties un lietojot karti internetā, svarīgi ievērot drošības pasākumus. Kartes PIN kodi jāglabā drošā vietā, šifrēti un citiem neredzami, paroles jāizveido no vismaz astoņiem simboliem, jālieto dažādas paroles dažādām maksājumu kartēm. CVV2 kods (trīsciparu kods kartes aizmugurē) tiek izmantots norēķiniem internetā. Tāpat, norēķinoties par pirkumiem e-vidē, tiek lietotas internetbankas paroles, kuras nedrīkst glabāt kopā ar lietotāja numuru, nedz arī sūtīt ar e-pastu vai sms.

Ja starptautisko maksājumu karšu organizāciju kartes Visa, MasterCard un American Express ļauj norēķinus veikt internetā e-uzņēmumos visā pasaulē, tad jāsaprot, ka Maestro kartešo iespēju sniedz tikai Latvijas interneta adresēs. Ne visu karšu veidi tiek pieņemti norēķinu vietās, tāpēc īpaši, pirms iepirkšanās vai naudas izņemšanas ārzemēs, simboli pie ieejas veikalā vai uz bankomāta jāsalīdzina ar uz kartes esošajiem, lai nenonāktu situācijā, kad pie norēķiniem atklājas kartes nepiemērotība.

Ir uzņēmumi, kuri izdod savas maksājumu kartes ar norēķinu funkciju. Iemaksājot, piemēram, degvielas tirgotāja kontā, norēķinu uzpildes stacijās var veikt ar paša tirgotāja izsniegtu karti (Latvijas Nafta, Statoil), arī šiem tirgotājiem ir bonusu un atlaižu sistēmas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *