Kredītkartes nosaukums radies 20. gs. otrajā pusē no angļu „credit card”, tādējādi apliecinot faktu, ka kartes lietotājam tiek izsniegts naudas kredīts. Lielākais kredītkaršu vairums izmantojams visā pasaulē gan reāliem ikdienas norēķiniem, gan norēķiniem interneta vidē. Kredītkarte parasti ir 85,7 mm x 54 mm liela, saskaņā ar ISO/IEC7810 ID-1 standartu. Uz kredītkartes ir printēts vai izcelts bankas kartes numurs, kurš arī atbilst starptautiskajiem standartiem, un tai ir magnētiskā josla vai čips. Kartes izsniedzējs irbanka, kas sadarbojas ar starptautiskajām karšu organizācijām – Visa, American Express un MasterCard. Kredītkartes sniedz iespēju, līdzīgi kā kredītu, izmantot bankas naudas līdzekļus pret noteiktu procentu atmaksu. Banka atver kredītlīniju, kas ir visu līdzekļu avots, kurus var izmantot, norēķinoties ar kredītkarti. Tādā veidā kartes turētājs samaksā tirgotājam ar bankas naudas līdzekļiem, nevis līdzekļiem no sava konta. Nauda jāatmaksā bankai. Tas pats process notiek arī, izņemot skaidras naudas līdzekļus.

Tātad kredītkarte nav savienota ar lietotāja kontu, bet ar finanšu institūciju, kura izsniedz kredītlīnijas saviem klientiem. Šis aizdevums jāatmaksā pilnībā noteikta termiņa laikā, pēc tam tiek uzskaitīti aizdevuma procenti. Kredītlimitu nosaka kredīta izsniedzējs. Procentu likme, kas tiek pieskaitīta parādam, ir diezgan augsta. Salīdzinājumam ar debetkartēm, kredītkartes transakcijās tiek iesaistīta trešā puse – institūcija, kas aizdod naudu pircējam. Debetkaršu transakcija notiek pārsvarā tieši starp pircēju un pārdevēju.

Kredītkarti izdodošā kompānija – banka vai cita kredītiestāde – noslēdz līgumus ar tirgotājiem, kuri pieņems šīs kredītkartes. Tirgotāji tirdzniecības vietās uzrāda karšu simbolus, lai ziņoju par iespējām apmaksāt ar konkrētu starptautisko karšu organizāciju kredītkartēm.

Parasti kredītkartes izsniegšana notiek, balstoties uz klienta konta stāvokli un kredītvēsturi. Ja ir regulāri ienākumi, tad kredītlimits tiek noteikts saskaņā ar šo ienākumu lielumu. Šādos gadījumos kredīta nodrošinājumam kalpo personas ienākumi. Bet par nodrošinājumu var izvēlēties arī noguldījumu kontu vai galvojuma līgumu.

Norēķinoties tirdzniecības vietās, kartes turētājam jāievada personālais identifikācijas numurs (PIN), un elektroniskās sistēmas atļauj dažās sekundēs karti pārbaudīt. Dati no kartes nolasāmi ar jau minētās magnētiskās joslas vai čipa palīdzību.

Kredītkaršu izsniedzēji parasti sniedz bezprocentu kredītu noteiktam laika periodam, kas var būt līdz 55 dienas ilgs, bet kredītprocenti tiek aprēķināti, ja šis periods tiek pārsniegts. Piemēram, ja bezprocentu kredīts tiek izsniegts uz 45 dienām, izsniegtā kredīta limita ietvaros naudu var tērēt vienu mēnesi (sākot ar mēneša pirmo datumu), tad banka fiksē iztērētos līdzekļus, un līdz 14. datumam nākamajā mēnesī (vai 15. datumam, ja tēriņu mēnesī ir 30 dienas) kredīts ir jāatmaksā.

Kredītkarti norēķiniem internetā var izmantot dažādos portālos visā pasaulē. Lai veiktu maksājumus, jānorāda kartes numurs, vārds un uzvārds tieši tā, kā uz kartes, bez mīkstinājuma zīmēm un garumzīmēm. Jānorāda arī CVC kods – trīs cipari kartes aizmugurē aiz paraksta joslas. Papildus kartes datiem jāveic identifikācija ar kodu no kodu kartes vai arī tiek pieprasīts drošības paroles apstiprinājums – paroles, kuru iepriekš lietotājs pats nosaka, izvēloties kartes aizsardzību.

Īpaši kredītkartes dod dažādu priekšrocību klāstu, sākot no bezmaksas ceļojumu apdrošināšanas, pirkumu apdrošināšanas, atlaidēm pie sadarbības partneriem tirdzniecības vietās līdz bezprocentu kredītam. Tomēr arī debetkaršu vidū ir prestižas kartes, kas bez norēķinu pakalpojuma piedāvā papildus bonusus, piemēram, iekrāt punktus par veiktajiem pirkumiem un apmainīt tos pret dāvanu kartēm(šādu iespēju piedāvā, piemēram, banka Nordea).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *