FinansesVērtspapīri ir finanšu vai ieguldījumu instrumenti, kas tiek pirkti un pārdoti finanšu tirgos.

Zināmākie vērtspapīru veidi ir akcijas, obligācijas un vekseļi. Vērtspapīru izdevējs nosaka to vērtību un līdz ar to dod to īpašniekam zināmas tiesības uz daļu no sava īpašuma vai peļņas. Pie plusiem, ko vērtspapīru izdevējs var iegūt ir investīcijas, bet vērtspapīru īpašnieks peļņu. Vērtspapīri ir lielisks veids kā izmantot brīvos līdzekļus. Visdrošākie vērtspapīri ar vismazāko zaudējumu risku ir valsts parādzīmes.

Akcijas izlaiž uzņēmumi ar mērķi iegūt papildus līdzekļus uzņēmuma attīstībai. Akciju īpašnieks vai akcionārs pretendē uz daļu peļņas uzņēmumā, kas akcijas izlaidusi un kļūst par uzņēmuma līdzīpašnieku. Akcijas tirgus vērtība, dažādu apstākļu ietekmēta, var svārstīties. Tās aktīvi tiek pirktas un pārdotas akciju tirgos. Līdz ar to akciju turētāji var gan iegūt, gan zaudēt peļņu. Lai iegūtu maksimālu labumu, nepārtraukti jāseko līdzi tirgus izmaiņām. Peļņa jeb dividendes tiek izmaksātas reizi gadā.

Obligācijas ir aizdevuma nodrošinājums. Ar obligācijām izsniedzējs apliecina to vērtību un ka katru gadu obligācijas īpašniekam tiks maksāta noteikta procentu likme, bet pienākot termiņam, atmaksāta visa summa. Risks ir mazāks kā akciju turētājiem, tomēr obligāciju īpašnieki nekļūst par uzņēmuma līdzīpašniekiem.

Vekselis ir apliecinājums, ka tās īpašniekam pienākot noteiktajam termiņam tiks samaksāta konkrēta summa.

Vērtspapīru tirdzniecība notiek biržās, kurās bankas un brokeri, savu klientu uzdevumā pērk vai pārdod vērtspapīrus vienotā elektroniskā biržas tirdzniecības sistēmā. Birža atspoguļo vērtspapīru vērtību konkrētajā brīdī, nodrošina tirgus caurskatāmību un informācijas pieejamību visām ieinteresētajām pusēm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *