Ja katra mēneša beigās rodas situācija, ka līdz algai vēl jāgaida, bet naudas vairs nav, tad ir skaidrs, šeit vajadzīga finanšu plānošana. Plānot finanses ir lietderīgi ne tikai uzņēmumiem, bet arī privātpersonām. Tas vajadzīgs, lai saprastu, kur paliek nauda un vai tā netiek šķiesta, kam pilnīgi nevajadzīgam. Tāpat, ja ieplānots kāds ceļojums vai lielāks pirkums, kuram nekādi nepietiek naudas, kontrolējot un izvērtējot pirkumus iespējams dažos mēnešos izdosies šo naudu iekrāt.

Sekot līdz saviem izdevumiem var pavisam vienkārši, izveidojot tabulu – ieņēmumi un izdevumi. Katru reizi, ko nopērkot, izdevumu ailītē jāieraksta, kas un par cik nopirkts. Tas ne tikai palīdzēs sekot līdzi tēriņiem, bet arī izvērtēt pirkumu lietderību un iespējams nākamreiz liks mainīt pirkšanas paradumus. Lai nekas neaizmirstos, var saglabāt pirkumu čekus un brīvajā laikā visu ierakstīt budžeta tabulā. Vienkāršu finanšu tabulu Excel programmā var izveidot ikviens. Daudzu banku mājas lapas piedāvā jau gatavus budžeta plānotājus un padomus kā to darīt vislabāk. Tāpat ir vairākas mobilās aplikācijas, kas palīdzēs organizēt finanses.

Plānojot budžetu mēnesim svarīgi izvērtēt prioritātes. Ir maksājumi, kurus, ja vien iespējams, nevajadzētu atlikt. Pie tādiem pieder rēķini un ikmēneša kredīta maksājumi. Tad jāiedala nauda tēriņiem, kurus vajadzības gadījumā varētu atlikt. Protams, vienmēr ir neparedzēti izdevumi, kuriem jāatvēl vieta budžeta plānotājā, bet tiem nevajadzētu sastādīt vairāk kā 20%. Izplānot visu ir neiespējami un gadās mēneši, kad pat neatliekamiem maksājumiem nepietiek naudas. Šajā gadījumā ir svarīgi šos maksājumus apmaksāt kaut vai daļēji, iespēju robežās, neatliekot visu uz nākamajiem mēnešiem. To nedarot pastāv iespēja, ka dubultosiet maksājumu slogu un tiksiet ierauts parādu ķēdē. Labi zināms, ka kavēti maksājumi mēdz novest arī pie soda procentiem. Ja jau esat parādos, tā pati finanšu plānošana, palīdzēs organizēt maksājumus un iespējams ātrāk no parādiem atbrīvoties.

Finanšu plānošanu par ikdienas rituālu vajadzētu ieviest impulsīviem pircējiem. Tas nenozīmē, ka vajag liegt sevis lutināšanas prieku, tomēr reizēm ir vērts apdomāties, it īpaši, ja līdzekļi nav neierobežoti. Tieši budžeta tabula var palīdzēt saprast, ka reizēm pirkumi, kuri mums pat nav nepieciešami, sastāda lauvas tiesu no tēriņiem. Piemēram, cik lietderīgs būs jauns apavu pāris, ja mājās ir jau 3 citi līdzīgi. Iepērkoties lielveikalā būtu vēlams sastādīt sarakstu ar precēm, kas nepieciešamas un pie tā stingri jāpieturās. To nedarot gandrīz droši tiks nopirkts divreiz vairāk. Ja tomēr gribas sevi palutināt, lielisks sevis kontrolēšanas veids ir izņemt konkrētu skaidras naudas summu, kuru var atļauties tērēt, un, atstājot citus maksāšanas līdzekļus mājās, doties iepirkties.

Mūsdienās daudzas preces tiek piedāvātas lielos iepakojumos, kas garākā laika nogrieznī ir daudz izdevīgāk, nekā pirkt to pašu preci desmit mazākos iepakojumos. Sākumā gan šāds pirkums var šķist dārgs un nevajadzīgs, tomēr veļas pulveris vai kartupeļu maiss vienalga tiks izlietots, tāpēc tos labāk pirkt lielākos iepakojumos. Gandrīz vienmēr, ja nepieciešams ietaupīt, pirmais tiek taupīts uz pārtiku. Šajā gadījumā nevajadzētu sākt dzīvot no maizes un ūdens, bet sekot līdzi akcijas precēm veikalos. Pirkt visu, kam ir īpašais piedāvājums arī nevajadzētu, bet preces, kuras vienmēr nepieciešamas vai kuras lietojat tāpat, būs tieši laikā.

Savu finanšu plānošana būtu nepieciešama ikvienam indivīdam un ģimenei, jo mēs katrs esam kā mazs uzņēmums, kura darbība un rīcības brīvība atkarīga no tā kā tērējam sev pieejamos līdzekļus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *