23. January 2016 · Write a comment · Categories: Jaunumi · Tags:

Vārds „budžets” tiek lietos runājot par valstīm, uzņēmumiem, ģimenēm un pat par katru cilvēku individuāli, lai gan valsts un ģimenes budžets pēc lieluma un tajā ietilpstošajām pozīcijām atšķirsies, tā vispārīgā nozīme būs viena un tā pati. Budžets ir ieņēmumu un izdevumu plāns kādam noteiktam laika periodam, darbam, projektam vai pasākumam.

Budžeta plāns palīdz izprast esošo un prognozēt iespējamo finansiālo situāciju, kā arī ļauj veidot konkrētus mērķus un vēlāk tos izpildīt. Valsts un uzņēmumu līmenī budžetu plānus parasti veido viena gada periodam, taču ģimenes vai personīgais budžeta plāns lielākoties tiek veidots vienam mēnesim.

Lai vieglāk būtu izprast, kas ir budžets un kā izveidot savu budžeta plānu, kas veicinātu finansiālo labklājību, ir jāsaprot, kā veidojas budžets un uz kuru no tā veidiem tiekties.

Budžets sastāv no divām daļām ienākumiem un izdevumiem. Ja ienākumi ir lielāki, kā izdevumi tad budžets ir ar pārpalikumu, ja izdevumi lielāki par ienākumiem, tad budžets ir ar iztrūkumi, taču, ja ienākumi ir vienādi ar izdevumiem, to sauc par sabalansētu budžetu. Veidojot savu personīgo vai ģimenes budžeta plānu, būtu jāsaprot, kurš no budžeta veidiem Jums ir šobrīd, lai izvirzot konkrētus mērķus varētu tiekties uz vēlamo budžeta veidu, kas šajā gadījumā būtu budžets ar pārpalikumu, kas ļauj veidot uzkrājumus.

Ģimenes budžeta plāna veidošana sastāv no trīs svarīgiem punktiem:

  1. Ienākumu un izdevumu lieluma apzināšanas – tiek pierakstīti un aprēķināti visi mēneša ienākumi un izdevumi. Lai pierakstu veikšana būtu ātrāka un ērtāka, var izmantot kādu no budžeta plānošanai paredzētajām telefona lietotnēm, banku izstrādātajiem rīkiem vai izveidot sev ērtu pierakstīšanas sistēmu blociņā vai datorā. Lielu daļu datu par ienākumiem un izdevumiem atradīsiet interneta bankā pieejamajā bankas konta izrakstā.
  2. Mērķu uzstādīšanas – izprotot savu finansiālo situāciju un redzot ieņēmumu un izdevumu attiecību varat uzstādīt konkrētus mērķus, piemēram, samazināt izdevumus par transportu, elektrību vai palielināt ieņēmumus. Uzstādot mērķus mēģiniet tos precīzi definēt, norādot precīzas naudas summas vai darbības.
  3. Rīcības mērķu sasniegšanai – lai mērķi tiktu sasniegti, jāseko konkrētai rīcībai. Lai mēneša beigās būtu nebūtu aizmirsies, ko esat darījis, kur un kādā veidā ietaupījis vai palielinājis ienākumus, atzīmējiet veiktās darbības, piemēram, iegādājos izdevīgāku mēnešbiļeti sabiedriskajam transporta, nomainīju zvanu tarifu utt.

Lai budžeta plāns radītu kādu ievērojamu efektu, būs nepieciešam pašdisciplīna, jo pieraksti ir jāveic regulāri, vismaz katru mēnesi, tāpēc, ieteicams izvēlēties pēc iespējas vienkāršāku plānošanas sistēmu un metodi, kas neaizņem daudz laika un enerģijas.

Pirmie rezultāti budžeta plānošanai būs redzami jau uzreiz pēc ienākumu un izdevumu aprēķināšanas, jo ietaupīt iespējams tikai tad, ja zināt, cik daudz tērējat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *