11. March 2016 · Write a comment · Categories: Jaunumi · Tags:

Budžeta plānošana palīdz izprast personīgo vai ģimenes finansiālo situāciju, ļauj sekot līdzi ikdienas tēriņiem un uzzināt, cik naudas tiek izdots par konkrētiem produktiem un pakalpojumiem, kā arī samazināt spontānus tēriņus un izvairīties no liekiem uztraukumiem.

Klasiski ģimenes budžets tiek plānots katram mēnesim, taču ieteicams paralēli mēneša budžetam veikt budžeta plānošanu ilgtermiņā, piemēram vienam gadam. Ilgtermiņa budžeta plāns nepieciešamas, lai jau laicīgi tiktu paredzēti konkrēti mēneši, kuros gaidāmi lielāki izdevumi, piemēram, mācību gada uzsākšana, automašīnas tehniskā apskate, Ziemassvētki, apkures sezona un tamlīdzīgi. Paredzot lielākos izdevumus, tiem iespējams sagatavoties jau laicīgi tādā veidā, izvairoties no liekiem uztraukumiem un saglabājot finansiālo stabilitāti visu gadu.

Budžeta plānošana sastāv no trīs soļiem:

  • Plānošanas un mērķu izvirzīšanas,
  • Izdevumu kontroles,
  • Izdevumu un ienākumu analīzes.

Visi iepriekš minētie soļi jāveic regulāri un jāizmanto katra nākamā mēneša budžeta plānošanā, jo tieši šis ir veids, kā sasniegt labākos rezultātus un radīt stabilitāti.

Plānošana un mērķu izvirzīšana

Nepieciešams ieplānot visus zināmos ienākumus un izdevumus, piemēram, ienākumus no darba algas, pabalstiem, stipendijas un zināmajiem papildienākumiem, kā arī izdevumus par īri, kredītiem, komunālajiem maksājumiem, pārtiku, transportu, izklaidi utt. ienākumu un izdevumu plānošanai var izmantot interneta bankā pieejamo konta pārskatu. Kad finansiālā situāciju skaidra, būtu jāizvirza mērķi, kas palīdzētu to uzlabot, piemēram, tērēt mazāk par pārtiku vai atlikt vismaz 30 EUR iekrājumiem un tamlīdzīgi. Mērķi jādefinē pēc iespējas precīzāk norādot konkrētas naudas summas un termiņus, jo tā tie sniegts ievērojamāku efektu un būs vieglāk pārbaudāmi.

Izdevumu kontrole

Regulāri (ieteicams katru dienu) jāveic izdevumu uzskaite jeb kontrole. Jāuzskaita visi tēriņi, kas bijuši konkrētajā dienā neaizmirstot pat par šķietamiem sīkumiem, kā šokolādīti, kas iegādāta pa ceļam uz darbu vai sērkociņu kastīti. Izdevumu uzskaitīšanai pieejami dažādi rīki, gan viedtālruņu lietotnes, gan banku izstrādāti rīki internetā, taču katram pašam jāizvēlas sev ērtākais un vienkāršākai uzskaites veids. Ieteicams izvēlēties uzskaites veidu, kas neaizņem daudz laika un neatņem enerģiju, jo pretējā gadījumā pastāv liela iespējamība, ka tēriņu uzskaiti neveiksiet regulāri un plānošanai drīz vien tiks atmest ar roku.

Izdevumu un ienākumu analīze

Mēneša beigās analizējiet ienākumus un izdevumus un apskatiet vai izdevies piepildīt nospraustos mērķus, vai ienākumi bijuši tik lieli cik bijāt plānojis un cik daudz esat tērējis par konkrētām produktu un pakalpojumu grupām, piemēram, cik lieli bijuši obligātie izdevumi, cik daudz tērējāt par pārtiku, cik par našķiem. Analizējiet iespējas samazināt izdevumus par kādu konkrētu produktu vai pakalpojumu grupu, kā arī apdomājiet rīcības plānu, kas būtu jāmaina vai ka jārīkojas, lai samazinātu izdevumus.

Regulāra iepriekš minēto punktu izpilde daudziem no Jums ļaus ietaupīt naudu un iegūt finansiālo stabilitāti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *