Plānojot savas personīgās, uzņēmuma vai kāda noteikta projekta finanses, neiztikt bez budžeta sastādīšanas jeb budžeta plāna veidošanas. Budžeta sastādīšana ļauj paredzēt iespējamos izdevumus un ienākumus, veidojot stabilu un paredzamu finansiālo situāciju.

Lai gan uzņēmumos budžeta plāna veidošana notiek regulāri un budžets tiek plānots katru gadu, lielākajā daļa ģimeņu savu budžetu neplāno vispār vai plānošanu neveic regulāri, tādā veidā ik pa laikam saskaroties ar neparedzētām personīgajām finanšu krīzēm.

Budžeta sastādīšana nemaz nav tik sarežģīts process, kā sākumā varētu šķist, turklāt personīgā budžeta plāna veidošanai nav nepieciešams īpašas zināšanas grāmatvedībā vai finanšu vadībā.

Lai izveidotu savu personīgo vai ģimenes budžeta plānu un stabilizētu finansiālo situāciju ilgtermiņā, plānošana jāveic regulāri, tas nozīmē, ka budžetu nepieciešams sastādīt katram nākamajam mēnesim un izveidot ilgtermiņa budžetu vienam gadam, iepriekš paredzot lielākos iespējamos izdevumus. Budžeta plānā, kas veidots gadam, nevis mēnesim, noteikti vajadzētu ietvert gan regulārās izmaksas, piemēram, kredīta maksājumus, komunālos maksājumus un citus, gana arī paredzamās izmaksas – automašīnas tehnisko apskati, skolas uzsākšanu, ziemassvētku dāvanu pirkšanu, atvaļinājumu un citas.

Plāna veidošana būs daudz patīkamāka un aizņems mazāk laika, ja izvēlēsieties kādu no budžeta plānošanas rīkiem. Plānošanas rīki pieejami gan internetā banku mājas lapās, gan arī, kā viedtālruņu lietotnes. Pareizā un jums piemērotākā rīka izvēle, vienkāršos plānošanas procesu un ļaus to paveikt pēc iespējas īsākā laika periodā, jo tieši laika trūkums ir tas, kas bieži vien liek zaudēt motivāciju un atteikties no regulāru un pārskatāmu budžeta plānu veidošanas.

Budžeta sastādīšanai ir trīs daļas jeb posmi:

  • Ienākumu un izdevumu uzskaite un analīze – tiek pierakstīti visi ikdienas ienākumi un izdevumi, grupējot tos vairākās ielas grupās, piemēram, obligātie izdevumi, izdevumi par pārtiku utt.
  • Paredzamo ienākumu un izdevumu plānošana un mērķu izvirzīšana – sājā posmā skatoties uz iepriekšējā mēneša izdevumiem jāparedz izdevumi nākamajam mēnesim, kā arī jāizvirza mērķi, piemēram, tērēt 50 EUR mazāk par pārtiku, novirzīt 20 EUR uzkrājumiem un tamlīdzīgi.
  • Rīcība un rezultātu analīze – šajā posmā tiek īstenots plānotais budžets, veiktas darbības mērķu sasniegšanai, analizēti rezultāti, ka arī uzsākts pirmais plānošanas posms paralēli fiksējot izdevumus.

Sākot plānot, Jūs pārliecināsieties, ka visas iepriekš minētas darbības neprasīs vairāk par 5 minūtēm dienā, taču rezultāts būs patiesi iespaidīgs. Jau pēc pirmā plānošanas mēneša vajadzētu būt vērojamajam izdevumu samazinājumam. Sastādot budžetu, paralēli būtu vērts apskatīt ieteikumus izdevumu samazināšanai un ienākumu palielināšanai, tādā veidā gūstot idejas uzstādīto mērķu realizācijai.

Sāciet plānot jau šodien, lai pēc iespējas ātrāk sasniegtu kārotu finansiālo stabilitāti un labklājību, jo tikai apzinoties patieso finansiālo situāciju, iespējams to izmainīt uz pozitīvo pusi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *